Kto to jest CIO? Definicja, zakres obowiązków, zatrudnienie

W firmach, w których wdraża się nowe oprogramowanie i prowadzi się jego integrację, kluczową osobą jest CIO. Kto to jest i czym się zajmuje?

Skrót jak CIO znany jest każdemu pracownikowi branży IT, jednak nie zna go wielu przedsiębiorców, dla których może być on kluczowy. Zobacz, co dokładnie kryje się pod tym skrótem, a także sprawdź, czym dokładnie zajmuje się specjalista jak CIO.

CIO – kto to jest?

Chief Information Officer – właśnie tak rozwijany jest skrót CIO. To angielskie wyrażenie można przetłumaczyć jako osoba odpowiedzialna za technologie informacyjne, a także jako dyrektor do spraw informacji czy informatyki w firmie.

Wobec tego Chief Information Officer pełni bardzo ważną rolę w każdej firmie, w której IT jest istotnym aspektem działalności.

Czym zajmuje się CIO?

CIO, czyli Chief Information Officer zajmuje się prowadzeniem wielu czynności dotyczących stosowanych w firmach technologii informacyjnych, dlatego też trudno wymienić wszystkie jego obowiązki.

Przede wszystkim CIO zajmuje się organizowaniem stanu, rozwoju oraz wdrożeniami technologii informacyjnych w firmie. W ten sposób zajmuje się on przede wszystkim systemami informatycznymi używanymi w biznesie, ale pośrednio również innymi obszarami IT w firmach.

Ze względu na zajmowane stanowisko Chief Information Officer musi posiadać odpowiednie przygotowanie nie tylko w dziedzinie informatyki, lecz również ekonomii czy zarządzania.

Bardzo często w większych firmach Chief Information Officer jest również jednym z członków zarządu.

Kiedy konieczny jest CIO w firmie?

Nie w każdej firmie potrzebny jest Chief Information Officer, natomiast w niektórych jest on niezbędną osobą.

Przede wszystkim CIO będzie niezbędny w tych firmach, gdzie systemy informatyczne mają bardzo duże znaczenie i bez nich firma nie będzie działała efektywnie. Właśnie dlatego stanowisko to najczęściej tworzone jest w większych firmach.

Nie oznacza to jednak, że Chief Information Officer może być zatrudniony jedynie w dużym przedsiębiorstwie. Tacy specjaliści niezbędni są też bardzo często w firmach w sektorze MŚP, zwłaszcza w okresie wdrożeń systemów IT.

Jak skorzystać z pomocy CIO?

Aktualnie usługi świadczone przez CIO dostępne są w dwóch głównych wariantach.

Firma może zdecydować się na:

Najczęściej w większych firmach Chief Information Officer zatrudniany jest na własne stanowisko. Niesie to jednak za sobą spore koszty, dlatego mniejsze przedsiębiorstwa częściej decydują się na outsourcing. Wtedy czynności prowadzi zewnętrzny CIO, który zapewnia kompleksowe wsparcie dla swojego klienta.

Zewnętrzny CIO – co warto wiedzieć?

Usługa jak outsourcing CIO oferowana jest przede wszystkim przez firmy informatyczne, które zajmują się świadczeniem usług informatycznych dla swoich klientów.

Wówczas zewnętrzny CIO prowadzi usługi dla klienta, jednak nie jest on dostępny w firmie stale jak w przypadku zatrudnienia go na stanowisku. Nie jest to jednak niezbędne, zwłaszcza w mniejszych firmach, gdzie wsparcie CIO jest potrzebne tylko w kluczowych momentach, na przykład przy planowaniu i prowadzeniu wdrożeń.

Wybierając outsourcing CIO, firma może wtedy skorzystać z kompleksowego wsparcia, między innymi doradztwa, kontroli czy analiz związanych z zakresem obowiązków, jakie ma Chief Information Officer.

Zalety korzystania z outsourcingu CIO

Dla firm, które chcą wybrać zewnętrzny CIO, usługa ta niesie szeroką gamę korzyści. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa w trakcie wdrożeń systemów informatycznych
  • zredukowanie ryzyka związanego z obszarem IT w firmie
  • zmniejszenie kosztów związanych z korzystaniem z pomocy Chief Information Officera
  • lepsza stabilność funkcjonowania firmy pod kątem IT
  • możliwość skorzystania z fachowego doradztwa informatycznego

Gdzie można skorzystać z outsourcingu CIO?

Aktualnie usługi jak outsourcing CIO są świadczone przez wiele firm informatycznych. Dokładne oferty można sprawdzić bezpośrednio na ich witrynach.

 

 

Write a Comment

Close